Ozo Golfa Klubs
 
 

Justin Griffiths


JUSTIN GRIFFITHS, BRITISH PGA ADVANCED TEACHING PROFESSIONAL

 

WELCOME TO THE 2019 GOLF SEASON AT OZO.

 

My name is Justin and this is season number six for me in Latvia. I am a British PGA Advanced Teaching Professional, with 20 year’s experience teaching all kinds of golfers, from complete beginners to the advanced players. I have a number of packages available to suit everyone, so please select the one that suits you. Any questions, please do not hesitate to contact me.

 

LESSON PRICES

All lessons include use of the Golf Explanar swing machine, golf equipment and balls.

 

ADULTS

45 mins for 1 person                                     50 Euros

45 mins for 2 people                                     60 Euros

2018 Season Package (5 lessons for 4)     200 Euros                                         

9-hole playing lesson (on course)              100 Euros for 1 person

18-hole playing lesson (on course)            180 Euros for 1 person

90 min short game masterclass                  75 Euros for 1 person

              

Group lesson prices for 3 or more people available on request.

 

JUNIORS (under 18 years)

30 mins for 1 person                                     25 Euros (Riga Golf School Juniors 20 Euros)

 

2019 SEASON OFFERS

 

Six Lesson Offer – April and May Only

Six lesson package to get prepared for the coming season which includes:

·       6 x 45 min lessons

·       Driving range analysis and video

·       Short game masterclass (putting, bunker play, chipping and pitching)

·       On course strategy, planning, routine advice and scoring tips

·       All golf equipment, balls and course fees

 

Price:                    225 Euros for 1 person

                              350 Euros for 2 people

                              400 Euros for 3 people

 

Friends and Family Offers – April and May Only

 

Book a 45 min adult lesson in April or May and bring your son/ daughter for FREE

 

Price:                    50 Euros

 

You and your friend or family member can enjoy 4x 90 minute lessons during the months of April and May for the price of one person. Lessons to include all aspects of the game specified to your needs.

 

Price:                    400 Euros for 2 people (50% discount)

 
GREEN CARD PRICE LIST FOR 2019.

·       Included in my price for the green card

·       All hire clubs

·       All driving range balls

·       All on course fees

Complete detailed instruction until you have finished the green card course.

My price list only covers up to 4 people in one group, if more than 4 people are in a group I find its harder for you to progress quickly as I cannot spend enough time with each person.

·       1 Person having seven 45 minute lessons is 300 euros

·       2 Persons having seven 45 minute lessons is 400 euros.

·       3 Persons having seven 45 minute lessons is 450 euros

·       4 Persons having seven 45 minute lessons is 500 euros.

Getting your friends or family to join you in learning golf reduces the price considerably, basically to just 125 per person in a group of 4.

The Green card course can be completed in different time scales, depending on yours and my availability, from one week to one month.

Any questions please call or email me,

Justin Griffiths P.G.A  Advanced Professional. (griffithsjustin7@gmail.com)

28754007 or WhatsApp 00447398183021Latvijas spēlētāji pirmo reizi britu PGA turnīrā

Andris, Ģirts un Arvis ir iekļuvuši golfa vēsturē kā pirmie latvieši, kas piedalījušies britu PGA turnīrā.
Pirms diviem mēnešiem tiku ielūgts piedalīties divu dienu PGA turnīrā Lielbritānijā. Piedāvāju šo iespēju izmantot arī saviem trīs tuvākajiem latviešu draugiem un kopīgi izlēmām doties uz Lielbritāniju.
Bija nedaudz vējains – bija grūti nostāvēt uz vietas un bumbiņa negribēja palikt uz tee. Bija arī trīs ļoti satraukti latvieši, kuri gatavojās ieiet golfa vēsturē. Tika nosaukti spēlētāju vārdi pie pirmā tee un Andris Bergmanis kļuva par pirmo latviešu spēlētāju, kas izsita bumbiņu britu PGA turnīrā. Viņam sekoja Ģirts un Arvis. Kaut arī viņi bija ļoti satraukušies, tika godam aizstāvēts Latvijas vārds un tika veikti lieliski izsitieni no pirmā tee. Jāpiemin, ka Andris kļuva par pirmo latvieti, kas bumbiņu no tee box iesita tieši bunkurā, pēc kā Ģirts, Arvis un es nevarējām pārstāt smieties. 
Turnīrā piedalījās 33 komandas un mēs sev nostādījām mērķi sasniegt top 20. Pēc pirmās dienas mēs sasniedzām 21.vietu, bet otrajā dienā, ar veiksmīgāku spēli un labāku rezultātu, sasniedzām 16.vietu. Sakot, ka lepojos ar Andri, Ģirtu un Arvi būtu par maz teikts, jo viņi bija izcili.
Es personīgi biju satraucies, jo šis bija pirmais turnīrs, kurā piedalījos pēdējo piecu gadu laikā. Turnīrā piedalījās 4 Eiropas tūres spēlētāji, tādēļ noteicu sev mērķi finišēt pirmajā desmitniekā. Pirmajā kārtā sasniedzu rezultātu 68, kas man nodrošināja dalītu otro vietu, bet otrajā kārtā iegūtais rezultāts 69 nodrošināja man pirmo vietu kopvērtējumā, kam vēl šobrīd nespēju noticēt.
Lielbritānijas PGA bija pārsteigti, ka mēs esam ceļojuši tik lielu attālumu, lai piedalītos turnīrā, ka izlēma rakstīt par mūsu pieredzi žurnālā, kuru lasa tūkstošiem cilvēku. Tā ir lieliska publicitāte golfam Latvijā un Ozo Golfa klubam. Mēs ar komandu noteikti atkārtosim to arī nākošajā gadā. Mans mērķis ir tuvākajos gados veicināt cilvēku interesi par golfu Latvijā, kas palīdzētu palielinātu spēlētāju skaitu Latvijā un spēles popularitāti. 
PGA raksts būs pieejams arī Jums tiklīdz būs publicēts žurnālā.
Paldies vēlreiz manai komandai – Jūs man likāt justies lepnam un Jums būtu jālepojas ar savu sniegumu Latvijas golfam.

Džastins

   Justin Griffiths toyed with the game of golf from the early age of two, and reached a scratch handicap at the age of fifteen. Before the age of sixteen Justin had successfully won the English and Midland Boys championships and went on to win the senior Shropshire and Herefordshire Professional championship on three occasions.
  After turning professional in 1997, Justin experienced teaching positions in Austria and Germany, before accepting an instructional post within the Robinson hotel group which allowed him to work and travel worldwide.
   Returning to the UK in 2003 Justin became head professional at Mollington Golf and Country club, and after writing the clubs course website was approached by World Golfer to write a series of articles on new golf complexes. This opportunity leads Justin to write over a dozen articles worldwide, including Malaysia, Canada and the Caribbean.
   In 2009 Justin cemented his hobby of exercise by becoming a qualified fitness instructor, leading to a successful golf and fitness academy within the Shropshire Primary education system, and provides this service to over twenty schools.
   His most recent golfing position saw Justin accept the challenge of expanding golf in Indonesia, with priority being set at a junior level. This concluded with the program successfully implementing new opportunities and continual development for children throughout the social structure of Indonesia, and not just those with a financial advantage.

Contacts:
E-mail: griffithsjustin7@gmail.com
Phone: +371 28754007

Please find more about PGA Advanced Professional Justin Griffiths lessons and teaching packages in information files below!


 
 
© Ozo Golf Club 2009